Teologia – theos logos, czyli połączenie słów “Bóg” i “nauka”. Tym właśnie zajmuje się teologia – nauką o Bogu. Jako jedna z najstarszych dyscyplin Uniwersyteckich, zajmuje się zgłębianiem tajników Pisma Świętego i samej wiary. Jeśli chcesz swoją przyszłość związać z życiem społecznym i nieobca Tobie wiara – studia Teologiczne być może są dla Ciebie. Prócz tego, powinieneś się odznaczać nieposzlakowaną opinią i być osobą spokojną, wyróżniającą się chrześcijańskim podejściem do świata i życia. Dzięki temu będziesz miał szansę odnaleźć się pośród poruszanych w trakcie studiów duchowych tematów, które są podstawą kierunku zwanego Teologią. Do tego mile widziana jest dobra orientacja w tematach społecznych, a także i politycznych. Jako że są to studia o charakterze ściśle religijnym, przygotuj się na naukę takich przedmiotów, jak:
- historia kościoła
- teologia rodziny
- nowy testament
- teologia moralna
- teologia dogmatyczna
- filozofia
- filozofia kościoła
- teologia biblijna
I wiele innych o podobnej tematyce. Nauczysz się interpretować pisma święte, zaznajomisz się z magisterium kościoła, będziesz biegle posługiwał się prawem kanonicznym, a także, zdobędziesz umiejętność rozumienia dzieł sztuki o charakterze religijnym. Szykuj się także na naukę języków, umożliwiających odczytanie oryginalnych źródeł o charakterze religijnym. Czyli mowa tu o grece i języku hebrajskim plus łacina i wybrany jeden współczesny. Jak widać, mimo wąskiego z teorii zakresu, tematów jest wiele i nie zabraknie ich przy pisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej z teologii. Grunt, aby wybrać coś interesującego, pod kątem przyszłej kariery
Praca licencjacka i magisterska z teologii
Wbrew pozorom, pisanie prac licencjackich i magisterskich z teologii, niekoniecznie musi polegać na biernym przetwarzaniu informacji. Można przecież odnosić się do obecnego stanu rzeczy, zastosować krytykę i polemikę. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo teologia wpływa na nasze życie. A przecież widzimy ją w sztuce, tekstach, w pewnym też stopniu siedzi w świadomości zbiorowej, na którą w przeciągu wieków wpływała.
- Pokuta w dziełach i poczynaniach świętych Kościoła Katolickiego
- Stanowisko Kościoła w odniesieniu do eugeniki
- Małżeńska etyka seksualna
- Podejście do kary śmierci w świetle nauk biblijnych oraz wypowiedzi konkretnych papieży
- Miejsce i rola Ducha Świętego w katolickiej teologii
- Różne spojrzenia na przedsiębiorczość w dziełach katolickich teologów
- Podejście prawa kanonicznego oraz świętych do apostazji
- Prawo człowieka do życia w świetle nauk Kościoła
- Postać Szatana w teologii katolickiej
- Teoria czasu świętego Augustyna
Jak widać, tematyka wbrew pozorom jest dość szeroka i jest w czym wybierać. Czy to chcemy skupić się na teorii, czy też odnieść się do współczesnych wydarzeń, zawsze znajdzie się coś, co warto poruszyć podczas pisania pracy licencjackiej i magisterskiej z teologii. Jednak, jeśli masz problem z wyborem, bądź też pisaniem na temat wybranej problematyki, warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Kariera zawodowa
Czym się zająć po napisaniu i obronie pracy licencjackiej i magisterskiej z teologii? Jest dużo miejsce, które chętnie przyjmą świeżo upieczonego absolwenta teologii. Możesz:
- być katechetą
- doradcą małżeńskim
- pracować na rzecz kościoła
- prowadzić karierę naukową
- pracować w mediach o tematyce religijnej
- pracować w muzeum, czy archiwum
- pracować w organizacjach charytatywnych
I wiele, wiele innych możliwości. Miejsc pracy nie brakuje. Zarówno w kościelnych, jak i w świeckich instytucjach. Grunt, aby się spełniać w dziedzinie, którą się kocha. Nie ma nic lepszego niż nauka, a następnie realizacja kariery zawodowej, zawierającej w sobie pasję. Jeśli więc czujesz, że teologia jest dla Ciebie – nie wahaj się. Studiowanie wedle swoich zainteresowań z pewnością zaowocuje w przyszłości ciekawą pracą.