Okres studiowania, niewątpliwie należy do jednego do z najprzyjemniejszych. Znalezienie się w zupełnie nowym środowisku pełnym ludzi o tych samych zainteresowaniach, rozwijanie ich pod opieką mentorów to fantastyczna przygoda. Wybór właściwej drogi niejednej osobie przysparza sporo problemów. Jednak gdy się już jakąś obierze, warto iść w zaparte. Osoba posiadająca zdolności i umiejętności z zakresu nauk ścisłych oraz wyróżniająca się zdolnościami badawczymi, a także kochająca zdrową żywność, ma szansę odnaleźć się na kierunku, jakim jest technologia żywności. Czym właściwie jest technologia żywności? Jest to dziedzina nauki, zajmująca się przetwarzaniem, utrwalaniem, przechowywaniem żywności, a także kontrolą jakości spożywanych produktów. Inaczej mówiąc, specjalista dbający o dobrą jakość spożywanych produktów. Dziedzina zajmująca się czymś absolutnie podstawowym. W obecnym świecie, pełnym przetworzonej żywności na masową skalę, odpowiednio wyszkoleni specjaliści są niezbędni i na wagę złota. Oczywiście, jak już wyżej wspomniano, warto się porządnie zastanowić nad wyborem kierunku studiów. Nie ma nic gorszego, niż męczarnia na kierunku, którego się nie jest pewnym do końca. Zwłaszcza że uwieńczeniem studiów jest napisanie pracy licencjackiej i magisterskiej – w tym wypadku, dotyczącej takiej dziedziny, jaką jest technologia żywności.
Praca licencjacka i magisterska z technologii żywności
Koniec studiów tuż tuż. Nadchodzi czas napisania pracy licencjackiej i magisterskiej z technologii żywności. Czego ona może dotyczyć? Wszystko zależy od specjalności, jaką obrałeś. A może to być:
- Biotechnologia żywności
- Żywienie człowieka
- Dietetyka
- Żywienie człowieka i dietetyka
- Żywienie człowieka i bezpieczeństwo żywności
- Inżynieria żywności
- Analiza i ocena żywności
- Chemia żywności
- Zarządzanie jakością żywności
- Technologia i żywienie
- Bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
- Technologia żywności pochodzenia wodnego
- Analityka żywności i środowiska wodnego
Plus wiele innych, w zależności od uczelni prowadzącej kierunek. Dziedziny poruszane są niezwykle podstawowe i mogą dać ciekawe wyniki już w trakcie pisania pracy licencjackiej i magisterskiej z technologii żywności. Być może wniesiesz coś ciekawego do świata nauki już w trakcie swoich studiów? Bez względu na to, jaką tematykę obierzesz, po skończonych studiach czeka Cię ciekawa praca w zawodzie będącym zarazem pasją, jak i źródłem zasobów materialnych, niezbędnych do przeżycia.
Kariera zawodowa – co dalej?
Praca licencjacka i magisterska z technologii napisana i czas podjąć walkę o własne miejsce na rynku pracy. Jednak gdzie świeżo upieczony absolwent technologii żywności może się odnaleźć?
Jak sama nazwa wskazuje, w różnego rodzaju działach dotyczących przemysłu spożywczego, czyli:
- Placówki kontroli jakości
- Laboratoria analizy żywności
- Jednostki administracji rządowej i samorządowej
- Zakłady żywienia zbiorowego
- Hotele – stanowiska menedżerskie
- Urzędy Celne – dystrybucja i handel żywnością
I wiele innych miejsc, gdzie potrzebny jest specjalista, znający się na technologii żywności, która jest bezapelacyjnie podstawą naszej egzystencji. Wysokiej jakości pożywienie zawsze było w cenie. Szczególnie biorąc pod uwagę czasy, w których żyjemy, ważne aby były osoby czuwające nad jakością produktów, które spożywamy. Od tego zależy nasze zdrowie i niejednokrotnie życie. Dbajmy o siebie, dbaj o innych. Jeśli czujesz, że żywność jest tym, co od zawsze Cię interesowało, zapisz się na studia już dziś.