Interesujesz się polityką a zmiany zachodzące w kraju nie są Tobie obojętne i chcesz mieć na nie realny wpływ? Być może studia na kierunku politologia są właśnie świetnym wyborem dla Ciebie. Na tym kierunku zapoznasz się z zasadami funkcjonowania państw i organizacji społecznych. Bądź przygotowany na dużą ilość przedmiotów teoretycznych do nauki. Może i nie będzie to najprzyjemniejszy proces, jednak dzięki temu posiądziesz między innymi szereg umiejętności potrzebnych do diagnozowania problemów społecznych i politycznych.
Nauczysz się także zasad kierowania organami administracji publicznej oraz samorządowej. Będziesz umieć wykreować wizerunek organizacji, zarządzać instytucjami międzynarodowymi i, co najbardziej może się wydawać kuszące – prowadzić kampanie wyborcze. Będziesz świetny w analizie i podejmowaniu decyzji politycznych. Wykażesz się samodzielnością w dokonywaniu pogłębionej, naukowo uargumentowanej analizie zjawisk politycznych wraz z procesami zachodzącymi w tym światku. Zrozumiawszy zjawiska polityczne, będziesz już mógł śmiało przystąpić do napisania pracy licencjackiej i magisterskiej z politologii.
Praca licencjacka i magisterska z politologii
Tematy do napisania pracy licencjackiej i magisterskiej z politologii są bardzo zróżnicowane i fascynujące. W końcu dotyczyć one mogą bieżących wydarzeń, którymi i tak jesteśmy wszyscy bombardowani za pomocą mediów. Wszakże rodzinna kolacja potrafi być zepsuta przez zaciekłe dyskusje na temat polityki. Jest ona w nas, my jesteśmy w niej. Polacy bardzo lubią dyskutować o polityce. Także, jak już było wspomniane, wystarczy wybrać pierwszy lepszy aktualny wątek, i już ma się myśl, którą pozostaje jedynie rozwijać i analizować. Można też posłużyć się analizą w ujęciu ogólnym pojęciu wybranego zagadnienie. Tematyka poruszana podczas prezentowania pracy licencjackiej i magisterskiej z politologii może prezentować się zatem następująco:
- Sposoby kreowania wizerunku w polityce
- Cele geopolityczne Polski w XXI w.
- Demografia jako współczesna broń polityczna
- Przyczyny sukcesów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości
- Geneza terroryzmu oraz jego wpływ na bezpieczeństwo we współczesnym świecie
- Zjawisko terroryzmu islamskiego
- Współczesny fundamentalizm religijny
- Niewerbalne środki manipulacji politycznej
- Przywódcy i liderzy polityczni
- Prawo do wolności wypowiedzi prasowej i jego respektowanie w Polsce
- Przemiany w polityce zagranicznej RP po 1989 roku
- Demokratyczne systemy polityczne
- Znaczenie marketingu politycznego na arenie politycznej
- Doktryny polityczne okresu zimnej wojny
I tak dalej… Nie w sposób wymienić wszystkie możliwe tematy. Wystarczy się rozejrzeć i zaraz wyskakuje nowe zagadnienie do analizy. Arena polityczna jest niezwykle dynamiczna i stanowi niewyczerpalne źródło do obserwacji. Odpowiednio wyszkolony specjalista stanowi bardzo cenne źródło pomocy we współczesnym świecie i nie zanosi się na to, aby ten stan rzeczy mógł się kiedykolwiek zmienić. Jest to rzecz oczywista, jednak warto to sobie co jakiś czas przypominać, choćby w chwilach kryzysu.
Praca zawodowa
Co można robić po politologii? Bezspornym faktem jest to, że politologia stanowi niewyczerpalną, fascynującą dziedzinę nauki. Jednak co dalej, po napisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej z politologii? Możesz pracować w takich miejscach jak:
- Instytucje międzynarodowe
- Organizacje gospodarcze i społeczne
- W rządzie jako poseł, senator
- W administracji publicznej
- W samorządzie (radny, pracownik administracyjny Urzędu Miasta)
- Jako doradca polityczny
Pamiętajmy też, że politologię należy traktować jako rodzaj wykształcenia, aniżeli konkretny zawód. Zatem, pomijając podstawowe, wymienione miejsca i role, po studiach z politologii możesz trafić do mediów jako dziennikarz, pracować jako analityk-ekspert – możesz przeprowadzać badania i analizy systemów politycznych, historii, czy myśli politycznej, instytucji i organizacji politycznych, stosunków międzynarodowych. Oczywiście stoi także przed Tobą otworem kariera naukowa jako wykładowca i badacz z teorii polityki, systemów, historii czy myśli politycznej. Możesz pracować w dziale marketingu firm handlowych, w przedsiębiorstwach prowadzących wymianę handlową na skalę międzynarodową. Wówczas wiedza polityczna jest niezbędna i nieodzowny do sukcesu staje się politolog. Perspektywy są, cel jest. Zatem do dzieła!