Czy warto studiować informatykę? Oczywiście, że tak. Świat cyfrowy obecnie mocno przyspiesza. Wchodzą nowe technologie, innowacje. Już właściwie nie ma osoby, która by nie korzystała z nich choćby w minimalnym, podstawowym stopniu. Korzyści płynące z technologii informatycznych są ogromne i bardzo ułatwiają nam życie. Nawet, teraz gdy czytać ten artykuł, jesteś beneficjentem sztuki informatycznej. Komputery, internet, programy, bazy danych – w tym wszystkim jesteśmy zatopieni aż po uszy. Wymiana informacji jest nieustanna. Aby to wszystko w ogóle miało rację bytu, potrzebni są specjaliści, a żeby oni mieli szansę zaistnieć, potrzebne są specjalistyczne studia. Takie są właśnie studia informatyczne. Przygotowują one specjalistów zajmujących się wdrażaniem lub konserwacją systemów informatycznych i zajmujących się ich budową. Kończąc informatykę, otrzymujesz szansę na bardzo dobrze płatny zawód.
Praca licencjacka i magisterska z informatyki
Jako że oferty prezentowane przez politechniki i uniwersytety są bogate, warto bardzo dokładnie przeanalizować, jaka specjalizacja nas najbardziej interesuje i się w niej rozwijać, pamiętając, że później trzeba napisać pracę inżynierską, a następnie magisterską. Do nich należą między innymi:
- inżynieria komputerowa
- zarządzanie projektami IT
- programowanie gier i multimedia
- inżynieria danych i multimedia
- algorytmika i programowanie
- programowanie internetu
- systemy informacyjno-decyzyjne
- zintegrowane systemy informatyczne zarządzania
- bazy danych i inżynieria danych
- programowanie gier i aplikacji mobilnych
- inżynieria systemów informatycznych
- inżynieria oprogramowania
- przetwarzanie i ochrona informacji
- cyberbezpieczeństwo
- aplikacje mobilne i platformy internetowe
- sieciowe systemy operacyjne i systemy baz danych w środowisku chmury
- tester oprogramowania
- symulacje i modelowanie komputerowe w biomedycynie
Nie będzie to łatwe zadanie, jednak warto zainwestować swój czas na wybranie zagadnienie i rozwijać je na wszelkie możliwe sposoby. To w przyszłości zaowocuje wysokimi kompetencjami. Napisanie pracy licencjackiej i magisterskiej z informatyki często wiąże się ze stworzeniem autorskiego projektu, który w przyszłości można rozwijać. Prawdopodobnie też technologię, którą zajmiesz się w swojej pracy, będziesz zajmować się zawodowo. Dlatego też ważne jest dokładne przemyślenie kwestii wyboru tematu pracy licencjackiej i magisterskiej.

Jaka praca po studiach informatycznych?
Po napisaniu pracy magisterskiej i licencjackiej z informatyki możesz liczyć na dobrze płatną pracę w zawodzie. Nie bez powodu jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków przez kandydatów. W zależności od tego, jaką specjalizację wybrałeś, masz szansę zaistnieć na rynku pracy jako:
- projektant gier
- programista
- grafik komputerowy
- administrator sieci komputerowych
- inżynier systemów informatycznych
- data scientist
- tester oprogramowania
- pracownik helpdesku
- specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
- nauczyciel
I wiele innych. Jako że technologie informatyczne otaczają nas niemal wszędzie, wybór ścieżki zawodowej jest praktycznie nieskończony. Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, urządzenia, systemy. Gruntowna znajomość podstaw, praktyka w zawodzie i ścisła specjalizacja, przyczyniają się do niewątpliwego powodzenia w przyszłości. Warto więc poświęcić te kilka lat na studiowanie informatyki.