Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych. Pod względem popularności, dorównuje medycynie, prawu, psychologii czy marketingowi. Współczesny, zglobalizowany świat potrzebuje ekonomów, dlatego absolwenci mogą liczyć na wiele możliwości podjęcia pracy. Zanim to jednak nastąpi, trzeba przejść przez naukę wymagających przedmiotów. Przyszły ekonom nie obędzie się bez zapoznania się z tajnikami zaawansowanej matematyki. Jest to absolutna podstawa i klucz do nauki w kolejnych dziedzinach takich jak; rachunkowość, analiza ekonomiczna, statystyka opisowa i socjologia. Do tego dochodzą takie przedmioty, jak między innymi historia myśli ekonomicznej, etyka gospodarcza, zarządzanie, prawo i tak dalej. Sama wiedza to jednak nie wszystko. Dobry ekonom powinien się charakteryzować kreatywnością, mieć głowę pełną pomysłów i innowacyjne myślenie. Powinien także wykazać się umiejętnością pracy w zespole i obyciem ze sprzętem komputerowym oraz nowoczesnym oprogramowaniem. Tak wygląda oto przepis na ekonoma. Uwieńczeniem studiów jest napisanie odpowiednio ciekawej i doskonałej pod względem naukowym pracy licencjackiej, a następnie magisterskiej z ekonomii. Po uzyskaniu tytułu, drzwi do kariery stoją otworem.
Praca licencjacka i magisterska z ekonomii
Pisanie prac licencjackich i magisterskich z ekonomii stanowi uwieńczenie całego toku studiów. Jest to niełatwe wyzwanie zarówno pod kątem merytorycznym, jak i czasowym. Jednocześnie może być okazją do zdobycia interesujących informacji i być fascynującym doświadczeniem, przynoszącym wiele korzyści w przyszłości.
Dobrze napisana praca licencjacka i magisterska z ekonomii stanowi mocny atut na rynku pracy. Każdy pracodawca doceni ciekawe rozwiązania, tezy zawarte w pracy dyplomowej, napisanej przez studenta. Przykładowo można się zająć takimi tematami, jak:
- Rynek finansowy jako miejsce pozyskiwania kapitału i inwestycji finansowych
- Wpływ kryptowalut na światową ekonomię
- Dlaczego wartość kryptowalut wzrośnie?
- Polityka makroekonomiczna
- Analizy kosztów
- Substytucja pracy i kapitału
- Przyczyny kryzysów ekonomicznych
- Analiza wskaźnikowa wybranego przedsiębiorstwa
- Szanse i zagrożenia dla strefy Euro
- Wpływ długu publicznego na funkcjonowanie gospodarki
Dynamika, jaką rządzą się obecne czasy, zapewnia wiele też innych ciekawych tematów. Wybór odpowiedniego należy do Ciebie i może być on kluczowy w przyszłej pracy zawodowej ekonoma.
Kariera zawodowa absolwenta ekonomii
Po udanym napisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej z ekonomii świeżo upieczony absolwent może ubiegać się o pracę zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Na przykład w firmach ubezpieczeniowych, bankach, firmach doradczych. Właściwie w każdym miejscu, gdzie mowa o dysponowaniu zasobami. Zawsze będzie zapotrzebowanie na dobrego maklera, księgowego, doradcę podatkowego, kontrolera finansowego, analityka finansowego, urzędnika, pracownika bankowego, czy też rzeczoznawcy majątkowego. Nie czekaj i zacznij stawiać pierwsze kroki na nowej ścieżce zawodowej!