Napisanie pracy licencjackiej i magisterskiej z dziennikarstwa to nie lada wyzwanie intelektualne. Należy sprawnie posługiwać się językiem polskim i do tego zamienić się w detektywa poszukującego informacje, na których bazie powstanie praca. Jest to bowiem kierunek dla ludzi mających coś do powiedzenia, dociekliwych i elokwentnych, wymagający powołania, chęci przekazania czegoś od siebie. Interdyscyplinarność studiów dziennikarskich sprawia, że w ramach tego kierunku, można realizować się poprzez szereg ciekawych specjalizacji, takich jak między innymi:
- dziennikarstwo specjalistyczne
- dziennikarstwo muzyczne
- dziennikarstwo prasowe i online
- dziennikarstwo audiowizualne
- public relations i marketing medialny
- dokumentalistyka-reportaż, film tv
- nowe media i komunikacja elektroniczna w organizacjach
- reklama i promocja
- dziennikarstwo sportowe i zarządzanie w sporcie
- reklama, concierge i PR
- creative writing
- fotografia i film
Dobry dziennikarz cechuje się nienagannym warsztatem pisarskim, wymową, dociekliwością, komunikatywnością. Ważne także, aby miał jakąś osobowość, poprzez którą przekazuje informacje. Dlatego też niezbędne są praktyki, szlifowanie swoich umiejętności, aby móc w pełni przekazać informację, a także wraz z nią cząstkę siebie. Temu właśnie służą studia dziennikarskie. Student przygotowuje się w sposób praktyczny do przyszłego zawodu, poznaje innych pasjonatów, dzieli się wiedzą i umiejętnościami i przede wszystkim ma szansę odbyć praktyki w zawodzie, stanowiące klucz do dalszej kariery.
Praca licencjacka i magisterska z dziennikarstwa
Jak też wyżej było wspomniane, pisanie pracy magisterskiej i licencjackiej z dziennikarstwa, wymaga zmysłu detektywistycznego. Umiejętności zbierania informacji, łączenia ich, wyciągania wniosków i przede wszystkim, przedstawienie tematu głównego w atrakcyjnej formie. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie do wyboru wątku głównego, należy kierować się nie tylko tym, aby był interesujący, ale także gwarancją możliwości dokładnego przeanalizowania opisywanego zagadnienia.
Kariera zawodowa
Istnieje wiele ścieżek kariery, jakie może podjąć absolwent dziennikarstwa. Absolwent może podjąć pracę jako:
- dziennikarz prasowy, radiowy oraz telewizyjny
- specjalista ds. promocji
- rzecznik prasowy
- specjalista ds. public relations
- copywriter w agencjach reklamowych i marketingowych
Studia dziennikarskie, poza wiedzą i umiejętnościami pozwalają zwiększyć szanse na rynku pracy. Pracodawca chętniej przyjmie osobę mającą kierunkowe doświadczenie i praktyki w zawodzie, aniżeli nowicjusza. Zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko złożyć swoje papiery i rozpocząć nową przygodę, a następnie napisać ciekawą pracę licencjacką i magisterską z dziennikarstwa.