Jakie są naukowe podstawy funkcjonowania świata ożywionego? Jak funkcjonują organizmy żywe? Biologia, jako nauka o życiu odpowiada na te i inne tego typu pytania. Więc jeśli od zawsze fascynował złożony świat wszelakiego rodzaju organizmów i chcesz go poznać dogłębnie – biologia to kierunek dla Ciebie. Podczas studiów, będziesz miał szansę podjąć badania nad absolutną podstawą – życiem. Poznasz działanie, charakterystykę, zachowanie organizmów żywych od samych podstaw. Będziesz się zaznajamiał z mechanizmami powstawania nowych gatunków, zależnościami pomiędzy nimi a środowiskiem naturalnym. Będziesz uczestniczył w szeregu laboratoriów i zajęcia terenowe dla Ciebie staną się chlebem powszednim. Poznasz między innymi zagadnienia związane z zoologią, botaniką, ekologią, czy też biologią molekularną. Ponadto nieobca będzie Ci genetyka, czy też biochemia. Jako że są to studia typowo naukowe, wymagane są takie cechy, jak; cierpliwość, upór i przede wszystkim odporność na niepowodzenia – bowiem z tym właśnie wiąże się nauka. Z ciągłymi próbami, eksperymentami i mozolnymi powtórzeniami. Nieodzowna jest także spostrzegawczość, doskonała pamięć, umiejętność kojarzenia faktów i logicznego myślenia, a także pomysłowość. Te wszystkie cechy czynią Cię doskonałym studentem biologii. Jednak samo studiowanie i nauka to nie wszystko. Nie ominie Cię napisanie pracy licencjackiej i magisterskiej z biologii. Jako że jest to dość szeroka, wciąż rozwijająca się dziedzina naukowa, tematów nie brakuje.
Praca licencjacka i magisterska z biologii
W zależności od tego, jaką specjalność wybierzesz, w tym kierunku pójdzie Twoja praca licencjacka i magisterska z biologii. Do wybranych specjalności należą:
- biologia ogólna i eksperymentalna
- biologia środowiskowa;
- biologia roślin
- biologia zwierząt
- biologia mikroorganizmów
- biologia medyczna
- biologia środowiskowa
- biologia stosowana
Przykładowe tematy prac licencjackich i magisterskich są to z kolei:
- Morfologia gąsienic i poczwarek wybranych gatunków motyli
- Strategie rozrodcze roztoczy glebowych
- Wpływ urbanizacji terenu na ekspresję alergenów w ziarnach pyłku bylicy
- Krew i łzy, alternatywny pokarm motyli
- Naturalne substancje toksyczne i antyżywieniowe w produktach spożywczych
- Wpływ ołowiu i miedzi na poziom oksydacyjnych modyfikacji kwasów nukleinowych w siewkach soi
Na pierwszy rzut oka, wskazane przykładowe tematy wydają się niezrozumiałe. Student biologii nie będzie miał jednak z tym problemu. Terminologia naukowa, biologiczna to będzie Twój chleb powszedni i wkrótce wsiąkniesz w swoją tematykę studiów jak ryba w wodzie. Zatem nie pozostaje nic innego, jak ruszyć dzielnie do książek i szykować się na zakładanie fartucha naukowca. Czeka Cię wiele odkryć i nauki w zakresie pasjonującej dziedziny, jaką jest biologia.
Kariera zawodowa biologa
Co po napisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej z biologii, gdy obronę masz już za sobą? Możesz między innymi:
- podjąć karierę naukową na uczelni
- pracować w laboratorium
- pełnić funkcje związane z ochroną środowiska
- pracować jako animator przyrody, edukator ekologiczny
- pracować jako Strażnik Parku Narodowego lub Rezerwatu Przyrody
- pracować jako nauczyciel biologii w szkole
- udzielać korepetycji
Masz też przed sobą wiele innych możliwości, w zależności, gdzie Cię poniesie. Czy to praca jako opiekun zwierząt, czy dziennikarz – zawsze znajdzie się nisza, którą możesz zapełnić. Wystarczy odrobina determinacji i samozaparcia. Bez względu na to, którą ścieżkę kariery obierzesz, najważniejsze jest to, aby nie rezygnować ze swojej pasji. Rynek pracy bardzo lubi osoby kreatywne i niebojące się wyzwań. Zacznij swoje wyzwanie już dziś i studiuj biologię.