Zbliża się czas, gdy trzeba zacząć pisać swoja pracę magisterską, licencjacką lub inżynierską? Nim przystąpisz do pisania, zastanów się jaki czynnik, będzie miał największy wpływ na przebieg pisania Twojej pracy dyplomowej. Drogi studencie, na pewni pomyślałeś o temacie, dostępności materiałów i o organizacji czasu. Jednak najważniejszym czynnikiem będzie Twój promotor. To wybór promotora decyduje o Twoim sukcesie lub spektakularnej porażce. Jak wybrać promotora? Czytaj dalej nasz artykuł.
Promotor, kim właściwie jest
Każdy student w pewnym momencie, swojej bytności na uczelni usłyszy, że czas przystąpić do pisania pracy licencjackiej lub magisterskiej i czas wybrać promotora.
Ale kim jest ta mityczna postać?
Promotor to z zasady jest nauczyciel akademicki ze stopniem naukowym doktora lub wyżej. Kieruje on pracami studenta i promuje go do uzyskanie tytułu licencjata, magistra lub inżyniera. Promotor ma do wykonania, pewne zadania. Do najważniejszych z nich należą:
- Pomoc w wyborze tematu pracy dyplomowej
- Odpowiada za merytoryczną warstwę pracy dyplomowej studenta
- Nadzów na postępami pracy
- Pomaga i wspiera studenta w jego pracy nad pracą dyplomową
- Wskazuje błędy i wskazuje ewentualne poprawki
- Prowadzi seminarium dyplomowe.

Kiedy się wybiera promotora swojej pracy dyplomowej?
Kiedy następuje wybór promotora, na każdej uczelni wygląda to trochę inaczej. Nie mniej powinniśmy mieć wybranego promotora jeszcze przed rozpoczęciem seminarium. Jeżeli chcielibyśmy pokusić się o określenie w czasie, gdy to następuje to mniej więcej pod koniec drugiego roku studiów. Jeżeli nie rozjeżysz się za promotorem w odpowiednim czasie, możesz się znaleźć w sytuacji gdy będziesz zmuszony pracować z promotorem, z którym nikt nie chce pracować. Najczęściej nie bez powodu.
Dostosuj temat do promotora
Nie warto szukać promotora na ślepo. Nim zaczniesz szukać, zastanów się nad tematyką swojej pracy dyplomowej. Dopiero uzbrojeni w te wiedzę, możemy rozpocząć poszukiwania promotora idealnego dla nas. Dopasuj promotora do tematu swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Jeżeli pozwolisz by stało się odwrotnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pisanie pracy dyplomowej nie będzie mile wspominanym okresem w Twoim życiu.
Wybierz osobę, która już znasz
Zawsze warto wiedzieć z czym lub z kim się mierzymy. Dlatego, jeżeli jest tylko taka możliwość, to na promotora wybierz osobę, z którą udało Ci się złapać kontakt wcześniej. Uczestnicząc w wykładach i innych formach aktywności studenckiej, na pewno poznałeś przynajmniej kilku wykładowców, mogących zostać Twoim promotorem. Wybierz osobę, która zajmuje się zagadnieniami zgodnymi z tematyką Twojej pracy dyplomowej, i taką z którą pracowało Ci znakomicie już wcześniej.

Dobra opinia na wagę złota
Większość wykładowców, którzy są jednocześnie promotorami, robi to od lat. Dlatego warto zapytać starszych kolegów, o opinie na temat upatrzonego promotora. Jeżeli promotor cieszy się złą sławą lepiej go unikać. Oczywiście nie przejmuj się pojedynczą opinią, jeżeli jednak z różnych kierunków słyszysz takie same opinie, to wiedz, że coś się dzieje.
Promotor obsługujący pocztę elektroniczną
Wielu promotorów to ludzie starej daty, przez co nie koniecznie będący za pan bart z technologią. Nie wymagajmy od promotora by znał się na wszystkim, nie mniej zadbaj o to by wybrać promotora, który nie ma problemu z używaniem poczty e-mail. Praca na plikach jest o wiele wygodniejsza, niż praca na kolejnych, drukowanych wersjach. Współpraca odbywająca się w ten sposób przebiega o wiele sprawniej, bo nie wymaga za każdym spotkania twarzą w twarz z promotorem. To daje olbrzymią oszczędność czasu. Jeżeli promotor nie uznaje poczty elektronicznej, to zapomnij o sprawnie przebiegającej współpracy.
Co za dużo, to nie zdrowo…
Nim podejmiesz decyzję o podjęciu współpracy z danym promotorem, spróbuj się dowiedzieć ile prac prowadzi dana osoba. Zdarzają się promotorzy, którzy prowadzą nawet kilkadziesiąt prac dyplomowych jednocześnie. Jeżeli trafisz na takiego promotora, to musisz być świadomym, że Twoja praca nie będzie sprawdzana szybko. Zapomnij, także o obronie w terminie.

Luz jest ok, ale w parze z rozsądkiem
Dopasuj promotora do swoich ambicji. Jeżeli zależy Ci jedynie na skończeniu studiów i nie planujesz dalszej kariery naukowej, to nie wybieraj promotora nadmiernie ambitnego. Pisanie pracy magisterskiej czy licencjackiej u takiego promotora będzie droga przez mękę. Nie zalecamy także wybieranie zbyt promotora zbyt luźno podchodzących do sowich promotorskich obowiązków. Często się zdarza, że taki promotor budzi się na ostatnią chwilę, że miał sprawdzić Twoją pracę. Możliwe, że zrobi to za późno.
Podsumowując
Cieszymy się, że dotrwaliście do końca tego artykułu. Liczymy, że był pomocny i już wiesz jak wybrać promotora, który przeprowadzi Cię przez proces pisania Twojej własnej pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej.
Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy, na którymkolwiek etapie pisanie własnej pracy dyplomowej możesz skonsultować się z jednym z rekomendowanych przez nas serwisów oferujących pomoc w pisaniu prac licencjackich, magisterskich czy inżynierskich. Ich listę znajdziesz tutaj.